Tweet |
Borusan Contemporary, geçen yıl başlatılan Günümüz Sanatı // Bir Başka adlı programa bu sezon da çok özel etkinliklerle devam ediyor. Günümüz sanatının değişimini farklı yönleriyle öğrenmeye ve tartışmaya açan etkinlik serisi, geçen yılın bir uzantısı olarak günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sanatta nasıl kullanıldığına odaklanıyor. Kendin-yap kültüründen beslenen program, sanatın son yönelimlerini merak edenlerle buluşma ve konuşmaları içeriyor. Etkinlik serisinin küratörlüğünü ise Doç. Dr. Ebru Yetişkin üstleniyor.
Program kapsamında Bir Başka Sanat: Günümüz Sanatına Politik Bakış adlı buluşmada serinin küratörü Doç. Dr. Ebru Yetişkin’le buluşacak katılımcılar, günümüz sanatındaki son gelişmeler, araştırmalar ve sorunlara dair katılımcı bir sohbet olanağı bulacak; tekno-bilimsel sanat çalışmalarının politik yönünü örnek çalışmalarla birlikte irdeleyecek.
Bi Başka Birkim: Değişen Koleksiyonerlik ve Sanat buluşmasında günümüz sanatının Türkiye’deki nadir koleksiyonerlerinden biri olan Haro Cümbüşyan, günümüzde değişen koleksiyonerlik algısını, yeni koleksiyonerlere başka bir vizyon kazandırmayı amaçlayan collectorspace’in çalışmalarını, kentte sürdürülebilir yaşam alanları oluşturulmasına yönelik permakültürcü Ek-Biç-Ye-İç ile ilişkisini ve dünyada medya sanatı koleksiyonerliğinin durumunu tartışacak.
Bir Başka Kürasyon: Yapay Zeka ve Sanat buluşmasında, Doç. Dr. Ebru Yetişkin ile birlikte BLOK Art Space’ten Mine Kaplangı, robot şair Deniz Yılmaz ve sanatçı Bager Akbay’ın diğer katılımcılarla birlikte kolektif bir şekilde küratörlüğünü yürüttükleri yapay zekâ çalışmalarına odaklanılarak günümüz küratörlük kavrayışının nasıl değiştiği ele alınacak.
Sanatçı Nihat Karataşlı ve Doç. Dr. Ebru Yetişkin, Bir Başka Beyin: Nörobilim ve Sanat adlı seminerde nörobilim alanındaki kuir ve feminist yönelimlere değinerek nörobilimsel konsept ve tekniklerin günümüz sanatındaki kullanımını tartışmaya açacak.
Bir Başka Hafıza: Veri-Heykel ve Sanat başlıklı seminerde sanatçı Refik Anadol derin öğrenme, nöron ağları ve algoritmik mimari çalışmalarıyla günümüz sanatının kesişen yönlerini örnek çalışmalarla paylaşarak parametrik veri heykel yaklaşımını tartışacak.
Bir Başka B(ağ): Blockchain ve Sanat seminerinde blockchain evangelisti ve girişimci Cemil Şinasi Türün ve Doç. Dr. Ebru Yetişkin, blockchain teknolojisinin temel ilkelerini paylaşarak sanat alanındaki öncü kullanım yollarını açacak.
Bir Başka Sinema seminerinde sanatçı Lara Kamhi ve Doç. Dr. Ebru Yetişkin sinemada karakter inşası, kurgu teknikleri, akışkan anlatı ve algı süreçlerindeki dönüşümlerden bahsedecek ve potansiyel gelecek sinema deneyimlerini örnek çalışmalarla birlikte tartışacak.
Bir Başka Gör: Öğrenen Makinalar ve Sanat seminerinde sanatçı ve araştırmacı Memo Akten ve Doç. Dr. Ebru Yetişkin, Derin Öğrenme Yapay Zekâ algoritmalarına dayanan yönetim zihniyetindeki kendini doğrulayan yanlılık, kısıtlı öngörü, dünyayı çeşitli bakış açılarıyla görmedeki yetersizlik ve kutuplaşmayla günümüz sanatının nasıl uğraştığını örnek çalışmalarla tartışmaya açacak.
22 Ekim 2017 - 6 Mayıs 2018 tarihleri arasında ayda bir kez Borusan Contemporary’de düzenlenecek 8 etkinliğe katılım Borusan Contemporary giriş biletiyle gerçekleştirilmektedir. Ayrıca buluşmalar, Borusan Contemporary Facebook sayfasından da canlı olarak yayınlanacak.
PROGRAM
Bir Başka Sanat: Günümüz Sanatına Politik Bakış (Buluşma)
Tarih: 22 Ekim 2017 Pazar
Saat: 15.30-17.30
Katılımcılar: Ebru Yetişkin
Bir Başka Birikim: Değişen Koleksiyonerlik ve Sanat (Buluşma)
Tarih: 19 Kasım 2017 Pazar
Saat: 15.30-17.30
Katılımcılar: Haro Cümbüşyan, Ebru Yetişkin
Bir Başka Kürasyon: Yapay Zeka ve Sanat (Buluşma)
Tarih: 17 Aralık 2017 Pazar
Saat: 15.30-17.30
Katılımcılar: Bager Akbay, Mine Kaplangı, Deniz Yılmaz, Ebru Yetişkin
Bir Başka Beyin: Nörobilim ve Sanat (Seminer)
Tarih: 14 Ocak 2018 Pazar
Saat: 15.30-17.30
Katılımcılar: Nihat Karataşlı, Ebru Yetişkin
Bir Başka Hafıza: Veri-Heykel ve Sanat (Seminer)
Tarih: 18 Şubat 2018 Pazar
Saat: 15.30-17.30
Katılımcılar: Refik Anadol, Ebru Yetişkin
Bir Başka B(ağ): Blockchain ve Sanat (Seminer)
Tarih: 18 Mart 2018 Pazar
Saat: 15.30-17.30
Katılımcılar: Cemil Şinasi Türün, Ebru Yetişkin
Bir Başka Sinema (Performans ve Seminer)
Tarih: 15 Nisan 2018 Pazar
Saat: 15.30-17.30
Katılımcılar: Lara Kamhi, Ebru Yetişkin
Bir Başka Gör: Öğrenen Makinalar ve Sanat (Seminer)
Tarih: 6 Mayıs 2018 Pazar
Saat: 15.30-17.30
Katılımcılar: Memo Akten, Ebru Yetişkin
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Galatasaray | 32 | 28 | 1 | 3 | 73 | 20 | 87 | +53 |
2 | Fenerbahçe | 32 | 27 | 1 | 4 | 85 | 28 | 85 | +57 |
3 | Trabzonspor | 32 | 16 | 12 | 4 | 54 | 42 | 52 | +12 |
4 | Beşiktaş | 33 | 15 | 12 | 6 | 44 | 38 | 51 | +6 |
5 | Çaykur Rizespor | 32 | 14 | 12 | 6 | 43 | 47 | 48 | -4 |
6 | Başakşehir FK | 32 | 13 | 12 | 7 | 42 | 38 | 46 | +4 |
7 | Kasımpaşa | 32 | 13 | 12 | 7 | 55 | 57 | 46 | -2 |
8 | Sivasspor | 32 | 11 | 10 | 11 | 38 | 43 | 44 | -5 |
9 | Antalyaspor | 32 | 10 | 10 | 12 | 36 | 37 | 42 | -1 |
10 | Alanyaspor | 32 | 10 | 10 | 12 | 41 | 46 | 42 | -5 |
11 | Adana Demirspor | 32 | 9 | 10 | 13 | 48 | 43 | 40 | +5 |
12 | Samsunspor | 32 | 10 | 14 | 8 | 36 | 42 | 38 | -6 |
13 | MKE Ankaragücü | 33 | 8 | 12 | 13 | 40 | 43 | 37 | -3 |
14 | Kayserispor | 32 | 10 | 12 | 10 | 36 | 45 | 37 | -9 |
15 | Konyaspor | 32 | 8 | 12 | 12 | 34 | 45 | 36 | -11 |
16 | Hatayspor | 32 | 7 | 13 | 12 | 36 | 44 | 33 | -8 |
17 | Gaziantep FK | 32 | 8 | 17 | 7 | 35 | 50 | 31 | -15 |
18 | Fatih Karagümrük | 32 | 7 | 16 | 9 | 35 | 41 | 30 | -6 |
19 | Pendikspor | 32 | 7 | 16 | 9 | 36 | 64 | 30 | -28 |
20 | İstanbulspor | 32 | 4 | 21 | 7 | 25 | 59 | 16 | -34 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Eyüpspor | 30 | 22 | 6 | 2 | 70 | 27 | 68 | +43 |
2 | Göztepe | 30 | 18 | 6 | 6 | 51 | 19 | 60 | +32 |
3 | Çorum FK | 30 | 15 | 8 | 7 | 50 | 31 | 52 | +19 |
4 | Kocaelispor | 30 | 15 | 8 | 7 | 45 | 34 | 52 | +11 |
5 | Sakaryaspor | 30 | 14 | 7 | 9 | 43 | 30 | 51 | +13 |
6 | Bodrumspor | 30 | 13 | 7 | 10 | 37 | 20 | 49 | +17 |
7 | Bandırmaspor | 30 | 12 | 8 | 10 | 45 | 26 | 46 | +19 |
8 | Boluspor | 30 | 13 | 10 | 7 | 28 | 32 | 46 | -4 |
9 | Gençlerbirliği | 30 | 11 | 8 | 11 | 35 | 30 | 44 | +5 |
10 | Erzurumspor FK | 30 | 11 | 8 | 11 | 28 | 25 | 41 | +3 |
11 | Manisa FK | 31 | 8 | 11 | 12 | 38 | 37 | 36 | +1 |
12 | Keçiörengücü | 30 | 9 | 12 | 9 | 27 | 36 | 36 | -9 |
13 | Şanlıurfaspor | 30 | 8 | 12 | 10 | 27 | 31 | 34 | -4 |
14 | Ümraniyespor | 30 | 9 | 14 | 7 | 33 | 42 | 34 | -9 |
15 | Tuzlaspor | 30 | 8 | 14 | 8 | 31 | 45 | 32 | -14 |
16 | Adanaspor | 30 | 9 | 16 | 5 | 24 | 42 | 32 | -18 |
17 | Altay | 31 | 5 | 23 | 3 | 14 | 70 | 15 | -56 |
18 | Giresunspor | 30 | 2 | 24 | 4 | 13 | 62 | 7 | -49 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Esenler Erokspor | 33 | 23 | 5 | 5 | 74 | 28 | 74 | +46 |
2 | Van Spor FK | 33 | 22 | 5 | 6 | 55 | 33 | 72 | +22 |
3 | Bucaspor 1928 | 33 | 20 | 4 | 9 | 50 | 22 | 69 | +28 |
4 | 1461 Trabzon FK | 33 | 19 | 6 | 8 | 62 | 33 | 65 | +29 |
5 | Yeni Mersin İdman Yurdu | 33 | 16 | 7 | 10 | 47 | 27 | 58 | +20 |
6 | Ankaraspor | 34 | 15 | 8 | 11 | 42 | 32 | 56 | +10 |
7 | Karacabey Belediye Spor | 33 | 12 | 10 | 11 | 37 | 31 | 47 | +6 |
8 | Beyoğlu Yeniçarşıspor | 33 | 13 | 13 | 7 | 42 | 34 | 46 | +8 |
9 | Ankara Demirspor | 33 | 13 | 15 | 5 | 35 | 37 | 44 | -2 |
10 | Kırklarelispor | 34 | 11 | 13 | 10 | 29 | 35 | 43 | -6 |
11 | Diyarbekir Spor | 33 | 11 | 13 | 9 | 35 | 35 | 42 | 0 |
12 | Altınordu | 33 | 9 | 13 | 11 | 38 | 34 | 38 | +4 |
13 | Hes İlaç Afyonspor | 33 | 9 | 13 | 11 | 21 | 34 | 38 | -13 |
14 | Nazilli Belediyespor | 34 | 11 | 15 | 8 | 37 | 54 | 38 | -17 |
15 | Serik Belediyespor | 33 | 9 | 14 | 10 | 28 | 37 | 37 | -9 |
16 | Zonguldak Kömürspor | 33 | 9 | 16 | 8 | 35 | 53 | 32 | -18 |
17 | Kırşehir Futbol SK | 33 | 5 | 21 | 7 | 29 | 65 | 22 | -36 |
18 | Bursaspor | 33 | 5 | 20 | 8 | 24 | 59 | 20 | -35 |
19 | Adıyaman FK | 33 | 3 | 24 | 6 | 22 | 59 | 15 | -37 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kepezspor FAŞ | 26 | 21 | 1 | 4 | 61 | 13 | 67 | +48 |
2 | Aliağa Futbol A.Ş. | 27 | 18 | 0 | 9 | 54 | 15 | 63 | +39 |
3 | Ayvalıkgücü Belediyespor | 26 | 13 | 6 | 7 | 36 | 23 | 46 | +13 |
4 | 52 Orduspor FK | 26 | 13 | 7 | 6 | 36 | 25 | 45 | +11 |
5 | İnegöl Kafkas GK | 26 | 12 | 6 | 8 | 32 | 25 | 44 | +7 |
6 | Edirnespor | 26 | 13 | 9 | 4 | 44 | 26 | 43 | +18 |
7 | K.Çekmece Sinopspor | 27 | 10 | 10 | 7 | 38 | 28 | 37 | +10 |
8 | Mardin 1969 Spor | 26 | 11 | 11 | 4 | 35 | 31 | 37 | +4 |
9 | Artvin Hopaspor | 26 | 9 | 10 | 7 | 32 | 26 | 34 | +6 |
10 | Karabük İdmanyurdu Spor | 26 | 10 | 12 | 4 | 24 | 38 | 34 | -14 |
11 | Talasgücü Belediyespor | 26 | 8 | 14 | 4 | 28 | 41 | 28 | -13 |
12 | Kırıkkalegücü FK | 26 | 7 | 14 | 5 | 25 | 35 | 26 | -10 |
13 | Gümüşhanespor | 26 | 4 | 12 | 10 | 22 | 42 | 22 | -20 |
14 | Malatya Arguvanspor | 26 | 2 | 20 | 4 | 13 | 51 | 10 | -38 |
15 | Tarsus İdman Yurdu | 26 | 2 | 21 | 3 | 18 | 79 | 9 | -61 |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
20/04/2024 | İstanbulspor | vs | Fatih Karagümrük |
20/04/2024 | Konyaspor | vs | Alanyaspor |
20/04/2024 | Kayserispor | vs | Trabzonspor |
20/04/2024 | Samsunspor | vs | Adana Demirspor |
21/04/2024 | Başakşehir FK | vs | Çaykur Rizespor |
21/04/2024 | Antalyaspor | vs | Hatayspor |
21/04/2024 | Galatasaray | vs | Pendikspor |
21/04/2024 | Gaziantep FK | vs | Kasımpaşa |
22/04/2024 | Sivasspor | vs | Fenerbahçe |
26/04/2024 | Adana Demirspor | vs | Galatasaray |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
20/04/2024 | Bandırmaspor | vs | Tuzlaspor |
20/04/2024 | Giresunspor | vs | Göztepe |
20/04/2024 | Eyüpspor | vs | Boluspor |
21/04/2024 | Bodrum FK | vs | Şanlıurfaspor |
21/04/2024 | Çorum FK | vs | Adanaspor |
21/04/2024 | Gençlerbirliği | vs | Erzurumspor FK |
21/04/2024 | Sakaryaspor | vs | Keçiörengücü |
22/04/2024 | Ümraniyespor | vs | Kocaelispor |
28/04/2024 | Adanaspor | vs | Manisa FK |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
21/04/2024 | Adıyaman FK | vs | 1461 Trabzon FK |
21/04/2024 | Altınordu | vs | Yeni Mersin İdman Yurdu |
21/04/2024 | Ankara Demirspor | vs | Diyarbekir Spor |
21/04/2024 | Beyoğlu Yeniçarşıspor | vs | Van Spor FK |
21/04/2024 | Bucaspor 1928 | vs | Esenler Erokspor |
21/04/2024 | Bursaspor | vs | Hes İlaç Afyonspor |
21/04/2024 | Kırşehir Futbol SK | vs | Kırklarelispor |
21/04/2024 | Nazilli Belediyespor | vs | Karacabey Belediye Spor |
21/04/2024 | Serik Belediyespor | vs | Zonguldak Kömürspor |
21/04/2024 | Altınordu - Yeni Mersin İdman Yurdu | Altınordu ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi | Altınordu yenilmez |
21/04/2024 | Ankara Demirspor - Diyarbekir Spor | Ankara Demirspor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı | Diyarbekir Spor yenilmez |
21/04/2024 | Kırşehir Futbol SK - Kırklarelispor | Kırşehir Futbol SK ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı | Kırklarelispor yenilmez |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
21/04/2024 | Edirnespor | vs | Mardin 1969 Spor |
21/04/2024 | İnegöl Kafkas GK | vs | Tarsus İdman Yurdu |
21/04/2024 | Karabük İdmanyurdu Spor | vs | Malatya Arguvanspor |
21/04/2024 | Kepezspor FAŞ | vs | Ayvalıkgücü Belediyespor |
21/04/2024 | Kırıkkalegücü FK | vs | Gümüşhanespor |
21/04/2024 | Talasgücü Belediyespor | vs | Artvin Hopaspor |
21/04/2024 | 52 Orduspor FK | vs | K.Çekmece Sinopspor |